Skip to main content

Obecnie zawód detektywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, iż bardzo wiele programów telewizyjnych i paradokumentów jest poświęcone właśnie pracy detektywów. Niestety praca ich nie wygląda tak kolorowo jak telewizji. Przede wszystkim prywatny detektyw zazwyczaj wiele godzin spędza obserwując niewiernych małżonków, dziesiątki godzin koczują pod obserwowanym domem skrzętnie notując wszystkie osoby i samochody pojawiające się w pobliżu. Także obróbka materiałów dowodowych w formie zdjęć i filmów to zwykle żmudne zajęcie na kilka dni po każdej sprawie.

Żmudna praca prywatnego detektywa

Prywatny detektywW Polsce praca detektywa jest bardzo trudną, wielogodzinną i przede wszystkim nie ma normowanego czasu pracy więc nierzadko przyjdzie spędzać noce właśnie na wspomnianych wcześniej operacjach. Również wielkie zwroty akcji u detektywów nie są czymś na porządku dziennym. Wszakże żona zdradzająca męża lub mąż zdradzający żonę nie jest tematem związanym z zabójstwem i nie ma tutaj przecież sposobności do akcji z użyciem broni palnej, pościgów i fajerwerków związanych z tym wszystkim.

Legalność pozyskanych dowodów

Ponadto też praca prywatnego detektywa w Polsce jest obarczona wieloma barierami prawnymi. W sądzie nielegalnie pozyskane dowody bardzo często są odrzucane. Ponadto też każde działanie na granicy prawa, a takimi przecież powinny być działania skuteczne, grozi nie tylko utratą licencji, ale również pobytem w więzieniu. Wszakże nagrywanie osób bez ich zgody nie jest dozwolone bez nakazu prokuratorskiego. Ponadto montaż kamer w mieszkaniach i miejscach pracy znany z programów w TV bez stosownych nakazów grozi odsiadką. Dlatego też każdy detektyw w naszym kraju jest na każdym kroku narażony na odpowiedzialność cywilną i karną przed obiektami obserwacji. Bardzo często przecież detektywów wynajmuje się do obserwowania również pracowników i wspólników biznesowych. Ludzie bogaci przede wszystkim dysponują potężnym aparatem obronnym w postaci prawników i koneksji w organach ścigania. Tu również głowa osób zarządzających agencją detektywistyczną w zapewnieniu odpowiednich warunków pracy. I jest to też powód upadku wielu mniejszych firm tego typu. Brak powiązań z władzą, sieci informatorów i znajomości w policji i podobnych służbach.

Licencja na prywatnego detektywa

 Do wykonywania tego zawodu na szczęście potrzebna jest licencja prywatnego detektywa skutecznie eliminująca ludzi wybitnie nienadających się do tego fachu. Jednakże sam fakt zdania egzaminu i posiadania licencji nie oznacza, że dany osobnik wybitnie zna się na swojej pracy. "Podstawowe predyspozycje zawsze skutecznie weryfikuje ulica. W każdym zresztą zawodzie jest podobnie" mówi prywatny detektyw Magdalena Pławińska z Poznania. Dopiero w momencie podjęcia pracy i wykonywania wszystkich obowiązków zgodnie z zaleceniami pojawia się możliwość sprawdzenia przydatności do zawodu. Jest to na pewno zawód trudny jednak dający osobie odpowiednio przygotowanej i gotowej na wyzwania i nudniejsze momenty niesamowitą satysfakcję w momencie, kiedy to można pomóc komuś w trudnym czasie lub rozwiązać sprawę, nad którą inni detektywi głowili się wiele miesięcy.

[sexypolling id="2"]