Skip to main content

Nowe prawo VAT

Nikt z nas nie lubi płacić za dużo - zawsze patrzymy na oferty, które są nie tylko lepsze jakościowo, ale i tańsze. Jeśli jedno idzie w parze z drugim, a w dodatku usługodawcą jest ktoś, z kim jesteśmy już zaznajomieni, raczej nie wahamy się długo i wybieramy ofertę. Jednak oprócz opłat za same produkty, które kupujemy na co dzień, są również opłaty za naszą pracę, których nie lubimy najbardziej - a więc podatki.

podzielona płatność podatku VAT

Rozliczanie podatków

Wśród najbardziej nielubianych wymienia się PIT, a więc podatek dochodowy. Każdy z nas, kto pracuje będzie musiał go zapłacić i część wypracowanego przez siebie dochodu oddać państwu. Ci, którzy nie wypracowali odpowiednio dużo, tzn. nie przekroczyli tzw. kwoty wolnej podatku, mogą spodziewać się zwrotu na swoje konto po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jest jednak podatek, którego wpływy do budżetu kształtują się na znacznie wyższe niż podatek dochodowy - jest to podatek VAT, a więc podatek od towarów i usług. Jest to opłata od wartości dodanej, pobierana przy każdej próbie obrotu towarami i usługami. Opodatkowaniu tego rodzaju opłatą podlegają towary zarówno importowane, jak i eksportowane, odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na obszarze danego kraju oraz zarówno wewnątrz wspólnotowa dostawa i nabycie za wynagrodzeniem na terenie danego kraju. Jak wysoki jest podatek zależy od sumy kwot znajdujących się w fakturach, które otrzymał podatnik, kwota podatku znajdująca się w dokumentach celnych czy też zryczałtowany zwrot podatku.

Stawki podatku VAT

Podatek VAT ma różne stawki w różnych krajach. W Polsce najwyższym pułapem jest 23%, jednak niektóre produkty są obłożone stawkami 8% lub 5% - np. żywność albo czasopisma. W Unii Europejskiej najniższa stawka VAT obowiązuje w Luksemburgu - jest to 15%, czyli minimalny wymóg narzucony przez Unię Europejską. W Europie jeszcze niższy VAT, bo 8% obowiązuje w Liechtensteinie, który nie jest państwem członkowskim. Z kolei najwyższa stawka VAT w Europie obowiązuje na Węgrzech i jest to 27%. Wyższych stawek podatku VAT niż w Polsce można doszukać się też w Chorwacji, Norwegii, Islandii, Szwecji, Finlandii i Danii.

podatek od towarów i usług

Nowy model podzielonej płatności VAT

Niedawno, bo od zeszłego miesiąca w życie weszło nowo prawo dotyczące podatku VAT - tzw. split payment. Jest to nowa metoda, której istotą jest podzielona płatność podatku VAT. Ma ona za zadanie wyeliminować oszustwa podatkowe i wyłudzenia VAT. Szacuje się, że dzięki nowemu prawo budżet państwa miałby wzbogacić się aż o 82 mld złotych wpływów z VAT. Metoda polega na podzieleniu płatności za towary i usługi na dwie części - kwotę, która pokrywa podatek VAT oraz kwotę netto. Pierwsza kwota trafia na specjalny rachunek VAT nadzorowany przez urząd skarbowy, druga zaś na konto dostawcy. Każdy podatnik VAT posiadający konto firmowe i prowadzący działalność gospodarczą od początku lipca bieżącego roku, został automatycznie wyposażony w takich rachunek.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Mateusz · 1 lat temu
    Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy być na bieżąco w otaczającym nas świecie.👍
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktor · 1 lat temu
    Mechanizm podzielnej płatności, może paru firmom sprawić niemałych problemów, ale i korzystnie wpłynąć na bardziej rozrzutnych właścicieli 😛 Chętnie przeczytam więcej na ten temat 😉

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Całe szczęście, że plastyka powiek nie boli! Jestem umówiona na zabieg blefaroplastyki i trochę się ...
Dawid 1 lat temu Windy w nowoczesnym stylu
Myślę,  że windy to niezwykły wynalazek! Cieszę się, że świat idzie z postępem — kompletnie ...
Mateusz 1 lat temu Nowe prawo VAT
Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy ...
Hanna 1 lat temu Szafy projektowane na wymiar
Jak dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Mieszkam w Krakowie a wybór firm, które specjalizują ...
Zgłosiłem się do wspomnianej w artykule firmy w celu zapisania się na kurs BHP i ...