Skip to main content

Bezpieczeństwo to podstawa

W ostatnich latach dobrej prosperity gospodarczej w naszym kraju buduje się coraz więcej domów. Są to w większości domy nawiązujące do klasycznych tradycji dworu polskiego. Ludzie, którzy dorobili się pewnego majątku budując klasyczny pięknie wyglądający dom chcą pokazać swoją pozycję społeczną. Cechami tych nowobogackich willi są dwa podstawowe elementy - elewacje zewnętrzne oraz kominki. Kominek to symbol klasy i dostatku. Dobrze wykonany, a przez to bezpieczny może stać się sercem domu czy mieszkania. 

bezpieczne kominki

Bezpieczne kominki wymagają jednak dużego nakładu finansowego i przestrzegania kilku zasad przy ich budowie, które są częstokroć pomijane. W efekcie złego wykonania kominka często dochodzi do jego uszkodzeń lub ulatniania się dymu do wnętrza budynku. W tym tekście przedstawię kilka rad jak wybudować bezpieczny i nowoczesny kominek i przedstawię kilka najpopularniejszych wzorów ich wykonania. 

Zasady bezpiecznego montażu kominka

Przede wszystkim należy sprawdzić czy nasza instalacja kominowa jest przystosowana do montażu kominka. Jeżeli w planie budowy mieliśmy zaznaczone jako ogrzewanie jedynie piece gazowe, może dojść do sytuacji, w której nasz komin to tylko ciąg wentylacyjny. Jeżeli w takim wypadku do takiego pojedynczego ciągu zamontujemy kominek, do kratek wentylacyjnych w innych pokojach będzie dostawał się dym z kominka. Nie będzie to korzystne a wręcz może okazać się groźne dla naszego życia poprzez ewentualność zaczadzenia. Jeśli jednak mamy kilka oddzielnych przewodów kominowych, możemy jeden zagospodarować jako przewód kominkowy i bez problemu przystąpić do montażu kominka. 

Wybór odpowiedniego kominka

W takim wypadku czeka nas wybór rodzaju kominka. Wyróżnia się kominki gotowe kupowane w sklepach poddane testom i montowane przez wykwalifikowane firmy oraz kominki produkowane i montowane indywidualnie przez zduna. Ta druga opcja jest tańsza, ale może być niebezpieczna. Pojedynczy fachowiec łatwo może popełnić błąd w montażu czy budowie. Kominki pochodzące od znanych producentów poddawane są licznym testom bezpieczeństwa i przy ich zakupie otrzymujemy na nie gwarancję. Dodatkową zachętą do zakupu kominków fabrycznych są montowane tam zabezpieczenia przeciwpożarowe. To dodatkowy plus dla bezpieczeństwa naszego i budowanego przez nas domu. 

zabezpieczenia przeciwpożarowe

Polecane modele i usługi

Jednym z najbardziej popularnych modeli kominka jest Eurokominex cztery. Ten model jest bardzo nowoczesny i bezpieczny. Konstrukcja modelu jest wykonana z włoskiego kamienia - breccia. Samo palenisko zostało wykonane z aluminium hartowanego w wysokich temperaturach i wysadzanego kamieniem. Jest to najnowsza technologia zapewniająca stu procentowe bezpieczeństwo. Kominek posiada palenisko osłonięte dużą szybą z hartowanego szkła o wymiarach dwa metry na metr. Tak duża szyba pozwala obserwować proces spalania i dodaje naszym salonom prestiżu i klasy. Innym cenionym modelem jest junak kaseta. Ten kominek to prawdziwe oczko w głowie architektów i znawców sztuki. Stylizowany na renesansowy, wyposażony w głowice w kształcie walczących lwów kominek prezentuje się świetnie i jest wygodny w użytkowaniu. Polecane usługi kamieniarskie świadczy również firma Kominki Lexus - Andrzej Słoninka, działająca na terenie województwa dolnośląskiego.

Aktualizacja 1: Pośpiech nie jest wskazany

W okresie jesiennym rośnie zainteresowanie kupnem kominków. Często zamiast wcześniej zainteresować się montażem kominka, by był on gotowy na chłodniejszy okres, klienci zgłaszają się do firm kamieniarskich w okresie pierwszych przymrozków. Często jest wtedy za późno na wykonywanie projektów, pomiary i montaż, więc montaż kominka odkłada się na wiosnę i klienci tracą okazję posiadania kominka zimą. Wystarczy jedynie odpowiednio wcześniej zainteresować się tematem, gdy wybór produktów jest jeszcze duży i nie będzie gonić nas czas.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Stanisław · 1 lat temu
    To prawda, chociażby nie wiem jak ładny był kominek, najważniejsze żeby był bezpieczny! Bardzo fajny artykuł, czekam na więcej podobnych treści 👍

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Całe szczęście, że plastyka powiek nie boli! Jestem umówiona na zabieg blefaroplastyki i trochę się ...
Dawid 1 lat temu Windy w nowoczesnym stylu
Myślę,  że windy to niezwykły wynalazek! Cieszę się, że świat idzie z postępem — kompletnie ...
Mateusz 1 lat temu Nowe prawo VAT
Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy ...
Hanna 1 lat temu Szafy projektowane na wymiar
Jak dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Mieszkam w Krakowie a wybór firm, które specjalizują ...
Zgłosiłem się do wspomnianej w artykule firmy w celu zapisania się na kurs BHP i ...