Skip to main content

Wypadek drogowy - jak postępować i jaką lawetę wezwać?

Według powszechnej opinii autostrada jest rodzajem drogi która, pozwala nam przemieszczać się znacznie szybciej i bezpieczniej w porównaniu do pozostałych dróg. Niestety również i na nich dochodzi do groźnych wypadków samochodowych, bardzo często ze skutkiem śmiertelnym. Analizując dostępne statystyki na polskich autostradach, średnio rocznie dochodzi 250 wypadków, z czego ginie około 40 osób.

wypadek samochodowy na autostradzie A4

Przyczyny powstawania wypadków

Główną przyczyną wypadków na autostradach jest niedostosowanie odpowiedniej prędkości oraz zmęczenie. Zwłaszcza drugi czynnik ma ogromne znaczenie w udziale wypadków na najdłuższych autostradach, gdzie kierowcy mają do pokonania bardzo dużą liczbę kilometrów. Przykładowo wypadek na autostradzie A4 jest trzykrotnie częstszym zjawiskiem niż na autostradzie A2 czy A1. Kolejnym czynnikiem, który powoduje znaczną liczbę wypadków na autostradach, jest niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Zatem, aby zmniejszyć maksymalnie ryzyko wypadku należy dokładnie przeanalizować źródła ich powstawania, a następnie wyciągnąć z nich wnioski. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami tych szybkich dróg, dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Holowanie samochodu na autostradzie

Wiele osób nie zastanawia się, jak postąpić na autostradzie w przypadku awarii auta. Często jesteśmy świadkami, gdy samochody wzajemnie się holują. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że proceder ten na autostradzie jest niedozwolony. Holowanie auta na autostradzie stwarza wysokie niebezpieczeństwo oraz jest karane grzywną o wysokości 200 zł. Dlatego w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa sobie oraz pozostałych użytkowników drogi niezbędna może okazać się pomoc drogowa. Należy też wspomnieć o tym, aby nasze auto było wyposażone w trójkąt ostrzegawczy oraz sprawne światła awaryjne.

holowanie samochodu na autostradzie

Postępowanie podczas wypadku drogowego

Kolejną istotną kwestią bezpieczeństwa na autostradzie jest nasze zachowanie, podczas gdy jesteśmy świadkami wypadku. W tym przypadku początkowe postępowanie jest podobne, jak w sytuacji awarii auta. Należy przy zachowaniu wszelkiej ostrożności zostawić samochód na poboczu, ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Następnie zabezpieczamy miejsce wypadku i przystępujemy do oceny stanu poszkodowanych. Pod żadnym pozorem nie wolno nam usuwać pojazdów z drogi, aż do przyjazdu policji. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje, które chcemy przekazać służbom medycznym o stanie osób poszkodowanych. Im bardziej będą szczegółowe, tym większe szanse przeżycia lub powrotu do zdrowia będą mieć te osoby.

Usługi Pomocy Drogowej i Holowania

Jeżeli już przydarzy nam się wypadek, warto mieć ze sobą wizytówkę wybranej już wcześniej firmy świadczącej usługi pomocy drogowej. Jedną z częściej wybieranych firm jeżeli chodzi o okolice autostrady A4 jest firma: Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl; ul. Świętego Wincentego 25, 50-252 Wrocław; Tel: 601 703 320. Jej strona internetowa: http://pomoc-drogowa24.eu jest przejrzysta i bardzo łatwa do znalezienia w nagłej sytuacji. Lawety obsługują tam bardzo mili ludzie, którzy potrafią się wczuć w daną sytuację. To bardzo ważny aspekt w tak nieprzyjemnych chwilach.

Pamiętajmy również o podstawowych numerach alarmowych:

999 - pogotowie ratunkowe

997 - policja

998 - straż pożarna

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Całe szczęście, że plastyka powiek nie boli! Jestem umówiona na zabieg blefaroplastyki i trochę się ...
Dawid 1 lat temu Windy w nowoczesnym stylu
Myślę,  że windy to niezwykły wynalazek! Cieszę się, że świat idzie z postępem — kompletnie ...
Mateusz 1 lat temu Nowe prawo VAT
Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy ...
Hanna 1 lat temu Szafy projektowane na wymiar
Jak dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Mieszkam w Krakowie a wybór firm, które specjalizują ...
Zgłosiłem się do wspomnianej w artykule firmy w celu zapisania się na kurs BHP i ...