Skip to main content

Bezpieczne korzystanie z kominka

Kominek to urokliwe wyposażenie mieszkania, nadaje przytulny klimat i umila zimowe wieczory. Jest doskonałym źródłem ciepła, często poza funkcjami ozdobnymi spełnia także funkcje grzewcze i ociepla całe mieszkanie. Należy jednak pamiętać, że kominki z tradycyjnym paleniskiem wykorzystują żywy ogień i w oczywisty sposób niosą ze sobą niebezpieczeństwo pożarowe. Zagrożenie szczególnie wzrasta przy nieumiejętnym paleniu w kominku, w przypadku źle zainstalowanych wkładów bądź w przypadku używaniu nieodpowiedniego paliwa.

Zasady prawidłowego palenia w kominku

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo ze strony kominka, każdy użytkownik powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad. Głównie w kwestii odpowiedniego rozpalania i wentylacji pomieszczeń. W zimie, gdy rusza sezon grzewczy automatycznie zwiększa się liczba osób zatrutych czadem. Najczęściej są to osoby z piecem gazowym stosowanym do ogrzewania wody w łazience, ale zagrożenie dotyczy również właścicieli kominków. Montaż czujnika dymu i czasu to niewielki koszt a może uratować życie. Wyposażenie za cenę poniżej 100 zł jest w stanie zabezpieczyć przed śmiercionośnym czadem.

Jak prawidłowo palić w kominku?

Przede wszystkim, aby ogień w kominku palił się bezpiecznie potrzebujemy materiału palnego, tlenu i pierwszej iskry. Bez tych elementów rozpalanie w kominku jest niemożliwe. Jeśli proces spalania rozpocznie się prawidłowo, w celach bezpieczeństwa musi on być stale monitorowany. Najbardziej niebezpieczną kwestią jest moment w którym podczas spalania zabraknie tlenu. Cały proces spalania jest niepełny i może dojść do wydzielania się niewłaściwych substancji takich jak czad. Dym ulatujący do wnętrza pomieszczenia z kominka jest widoczny, umożliwia to szybką reakcję, czad natomiast jest zupełnie niewyczuwalny.

Bezwonny gaz zabija w 20 minut

Pamiętajmy, aby proces palenia w kominku przebiegał odpowiednio w palenisku musi znajdować się odpowiednia ilość paliwa oraz właściwa ilość dostarczanego tlenu. Nawet mały, niepozorny kominek, który do spalania pobiera tlen z wnętrza pomieszczenia może być niebezpieczny. Wybierając kominek do salonu, należy dokładnie przemyśleć rodzaj wkładu na jaki się decydujemy. Temat montażu kominka zawsze warto polecić profesjonalnej firmie i pokusić się o poradę fachowców, którzy dostosują kominek pod względem wizualnym, ale przede wszystkich dopasują kwestie techniczne.

W sprawie bezpieczeństwa konsultowaliśmy się z Panem Jackiem Abramczykiem, z firmy kominki Śląsk: "Pamiętajmy, aby proces palenia w kominku przebiegał odpowiednio w palenisku musi znajdować się odpowiednia ilość paliwa oraz właściwa ilość dostarczanego tlenu. Nawet mały, niepozorny kominek, który do spalania pobiera tlen z wnętrza pomieszczenia może być niebezpieczny".

Wybierając kominek do salonu, należy dokładnie przemyśleć rodzaj wkładu na jaki się decydujemy. Temat montażu kominka zawsze warto polecić profesjonalnej firmie i pokusić się o poradę fachowców, którzy dostosują kominek pod względem wizualnym, ale przede wszystkich dopasują kwestie techniczne.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Całe szczęście, że plastyka powiek nie boli! Jestem umówiona na zabieg blefaroplastyki i trochę się ...
Dawid 1 lat temu Windy w nowoczesnym stylu
Myślę,  że windy to niezwykły wynalazek! Cieszę się, że świat idzie z postępem — kompletnie ...
Mateusz 1 lat temu Nowe prawo VAT
Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy ...
Hanna 1 lat temu Szafy projektowane na wymiar
Jak dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Mieszkam w Krakowie a wybór firm, które specjalizują ...
Zgłosiłem się do wspomnianej w artykule firmy w celu zapisania się na kurs BHP i ...