Skip to main content

Zawody pożarnicze - ogólna charakterystyka

Zawód strażaka czy policjanta to bardzo odpowiedzialna praca. Każdy mały chłopiec marzy o tym, by móc ratować świat od złodziei, jak również móc jeździć wielkim, czerwonym wozem. Wiele z tych marzeń zostaje spełnionych, a młodzieńcy, którzy bawili się na podwórku w łapanie przestępców czy gaszenie pożaru, stają przed wielką szansą uzyskania zawodu strażaka czy policjanta. 

Zawody strażackie

Zawód strażaka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Gaszenie pożarów, wyjazdy na akcje, pomoc w ratowaniu zwierząt, zadania wykonywane na wysokości, to czynności, które wymagają od strażaków wiele odwagi, jak również niesamowitej sprawności fizycznej. Przygotowywanie swojej wydolności, koordynacji, kondycji i sprawności odbywa się na co dzień, w procesie stałych szkoleń, treningów oraz sprawdzianów. Jednym z takich sprawdzianów, jak również możliwością pokazania swoich umiejętności i zgrania zespołu są zawody strażackie. 

Jaki jest cel zawodów sportowo pożarniczych

Konkurs ten odbywa się zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, a zawodnicy uczestniczą w wielu konkurencjach. Uczestnicy rywalizują w: ćwiczeniach bojowych - pokonanie odpowiedniego toru przeszkód, z wykorzystaniem pomp i wężów gaśniczych; sztafeta pożarnicza z przeszkodami - wąż pożarniczy, płotek lekkoatletyczny, rów, tyczki tworzące slalom, drewniana ściana, itp. Zawody sportowo pożarnicze mają na celu przede wszystkim zmobilizowanie służb do intensywnego treningu i szkolenia swoich umiejętności, ocenę stanu wyszkolenia poszczególnych jednostek pożarniczych, popularyzację i szerzenie sportu wśród młodzieży i dorosłych, a także przygotowanie do startu w zawodach na wyższym szczeblu.

Organizacja zawodów strażackich

Zawody strażackie organizowane są na wielu poziomach. Pierwszym z nich są konkursy powiatowe i regionalne. Kolejno przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie, które wyłaniają najlepsze zespoły do rywalizacji ogólnopolskiej. Podczas imprezy często organizator zapewnia drużynom nocleg, wyżywienie i inne atrakcje, związane z relaksem i odpoczynkiem. Organizatorzy zawodów na terenie powiatu nowo sądeckiego zapewniają nocleg w Nowym Sączu, który często jest organizowany w hotelu Villa Beata, a także dogodne warunki pobytu oraz profesjonalnie przygotowaną i przeprowadzoną imprezę. Zawody strażackie są bardzo popularne wśród strażaków, a przygotowywania do nich trwają zazwyczaj cały rok. 

Ubiór uczestników konkursu

Zawodnicy oprócz konkurencji sportowych oraz przestrzegania ich zasad i regulaminu muszą stosować się do wytycznych dotyczących ubioru. Drużyny powinny posiadać jednolite ubiory i osobiste uzbrojenie, w którego skład wchodzą: hełmy, umundurowanie typu moro, obuwie na twardej podeszwie ( nie sportowe), pas bojowy bez podpinki, zatrzaśnika i toporka, Dokładny rodzaju ubioru i osprzętu określa organizator poszczególnych konkursów. Główna zasadą stroju zawodników jest elegancja, estetyczny wygląd, jak również ujednolicenie strojów dla sprawiedliwej rywalizacji dla każdego zawodnika. Uczestnicy imprezy rywalizują w dwóch kategoriach - grupa "A" - męskie drużyny pożarnicze powyżej 18 r. życia, grupa "B"- kobiece drużyny pożarnicze powyżej 16 r. życia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Całe szczęście, że plastyka powiek nie boli! Jestem umówiona na zabieg blefaroplastyki i trochę się ...
Dawid 1 lat temu Windy w nowoczesnym stylu
Myślę,  że windy to niezwykły wynalazek! Cieszę się, że świat idzie z postępem — kompletnie ...
Mateusz 1 lat temu Nowe prawo VAT
Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy ...
Hanna 1 lat temu Szafy projektowane na wymiar
Jak dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Mieszkam w Krakowie a wybór firm, które specjalizują ...
Zgłosiłem się do wspomnianej w artykule firmy w celu zapisania się na kurs BHP i ...