Skip to main content

Czym cechuje się system rekuperacji?

Były już panele fotowoltaiczne dostarczające czystą energię do naszego domu, więc nadszedł czas na kolejny sposób na oszczędzanie i bycie ekologicznym. Chodzi oczywiście o rekuperację.

Rekuperacja zamontowana przez firmę Mat-Kom

Rekuperacja - najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do sedna, warto jest odpowiedzieć sobie na pytania: co to jest rekuperacja i jakie korzyści płyną z jego montażu? Prawdopodobnie wiele osób właśnie zadało sobie to pytanie. Jest to nic innego jak inteligentny i energooszczędny system wentylacji pomieszczeń. Opiera się na wyciąganiu zużytego powietrza z pomieszczeń i zastępowania go nowym, świeżym z zewnątrz. Podczas zaciągania powietrza z zewnątrz jest ono filtrowane, dzięki czemu nie musimy martwić się o insekty lub zanieczyszczenia. Dodatkowo podczas sezonu grzewczego, w momencie gdy dochodzi do wymiany, powietrze z zewnątrz jest ogrzewane tym z środka co pozwala na zaoszczędzenie energii. Szacuje się, że ten system pozwala na zmniejszenie potrzebnej energii elektrycznej nawet o połowę, co z całą pewnością przełoży się na mniejsze rachunki i inwestycja szybko się zwróci.

System rekuperacji - elementy

Elementy systemu rekuperacji prezentują się następująco. W pierwszej kolejności należy wymienić centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Odpowiada on za wymianę, filtrowanie oraz nagrzewanie powietrza. Niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego rekuperatora, gdyż niewłaściwie dobrany może nie radzić sobie z wymianą, albo pobierać zdecydowanie więcej energii niż powinien. Kolejnym elementem są przewody instalacyjne. To właśnie nimi transportowane jest powietrze. Przeważnie wykonane są ze stalowych rur, ale zdarzają się też z tworzyw sztucznych. Tutaj najważniejszą informacją jest to, że wykonane są z sztywnych materiałów. Właśnie od tych rur zależy jakość i co najważniejsze czystość dostarczanego powietrza, więc jest to niezwykle ważne, aby były wykonane solidnie.

Udogodnienia systemów rekuperacyjnych

Rekuperacja jest świetnym system, gdyż posiada rożne tryby pracy. Można ustawić tak harmonogram, żeby gdy wychodzi się z domu, pracowała mniej, oszczędzając tym samym energię, a chwile przed powrotem wracała do normalnego tryby zapewniając komfort. Gdy wyjeżdżamy na urlop, również istnieje możliwość zmniejszenia ilości wymienianego powietrza.

Montaż - firma czy samodzielnie?

Skoro dowiedzieliśmy się już z czym mamy do czynienia, pozostaje nam tylko montaż rekuperacji. Można to zrobić samodzielnie lub z fachowcem. Niestety wiedza do czego ten system służy, nie pomoże przy montowaniu go i o wiele lepiej zwrócić się o pomoc do fachowca. Samemu podchodząc do tego zadania jesteśmy w stanie popełnić wiele błędów zaczynając od najprostszych, czyli złym doborze podzespołów, aż po nieumiejętność w montowaniu. Zwłaszcza, że montaż rekuperacji przebiega etapowo i przeciętny człowiek bez doświadczenia w tej dziedzinie raczej nie podoła. Najlepiej zamówić fachowca, który prawidłowo wykona swoją robotę, dzięki czemu pozostanie nam już tylko cieszenie się świeżym powietrzem oraz zaoszczędzonymi pieniędzmi z energii.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ludmiła · 1 lat temu
    Bardzo fajny wpis! Jeśli chodzi o montaż rekuperacji, sama zdecydowałam się na niego kilka miesięcy temu i muszę przyznać, że jesteśmy z mężem bardzo zadowoleni. Nie ma nawet porównania do poprzedniego systemu wentylacji 😀 Jeśli szukacie sprawdzonej firmy z Lublina to z czystm sumieniem polecam MAT-KOM. Ich ofertę znajdziecie na stronie: https://mat-kom.eu/oferta/rekuperacja-lublin 👍

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Całe szczęście, że plastyka powiek nie boli! Jestem umówiona na zabieg blefaroplastyki i trochę się ...
Dawid 1 lat temu Windy w nowoczesnym stylu
Myślę,  że windy to niezwykły wynalazek! Cieszę się, że świat idzie z postępem — kompletnie ...
Mateusz 1 lat temu Nowe prawo VAT
Zawsze mam problemy z takimi terminami jak podatki, pity. Dobrze było odświeżyć sobie wiedzę. Powinniśmy ...
Hanna 1 lat temu Szafy projektowane na wymiar
Jak dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Mieszkam w Krakowie a wybór firm, które specjalizują ...
Zgłosiłem się do wspomnianej w artykule firmy w celu zapisania się na kurs BHP i ...